Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Παπακωνσταντίνου

Ημερομηνία:  14 Αυγούστου 2022 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κωπηλασία

Ο Άντωνης Παπακωνσταντίνου αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης, καθώς κέρδισε με μεγάλη άνεση τους αντιπάλους του στον μεγάλο τελικό του ελαφριού σκιφ στο Μόναχο.

Ο 23χρονος Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 7:21.84 πραγματοποιώντας μια κυριαρχική εμφάνιση, βρισκόμενος τουλάχιστον 10 μέτρα μπροστά από τον δεύτερο. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Γκαμπριέλ Σοάρες με χρόνο 7:24.21 και το χάλκινο ο Ελβετός Αντρί Στρούζινα με χρόνο 7.31.23. Εκτός βάθρου έμειναν ο Σλοβένος Ράικο Χρβατ (4ος, 07:35.91), ο Αυστριακός Γιούλιαν Σέμπερλ (5ος, 07:42.90).