Σκοποβολή

• 04
  • Οκτ

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα γυναικών του Σκοπευτικού Ομίλου "ΑΓΗ ΚΑΣΟΥΜΗ Ε.Α.Σ.Ο." στους Πανελλήνιους Αγώνες Σπορ Πιστολίου Γυναικών 2022 που έγιναν στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας στις 02/10.

Η Ιωάννα Παναγιώτου, η Κωνσταντίνα Αργυροπούλου και η Κυριακή Ρουσσάκου, αναδείχτηκαν Πρωταθλήτριες Ελλάδας στο Ομαδικό. Μετά από έναν συναρπαστικό τελικό, κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο με 17 βαθμούς έναντι 11 της Σκοπευτικής Λέσχης Ζευς. Την 3η θέση κατέκτησε η ομάδα της Ελληνικής Αστυνομίας.

• 30
  • Ιουλ

Η Άννα Κορακάκη κατέκτησε την έκτη θέση στον τελικό της σκοποβολής των 25 μέτρων. Η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης, αμέσως μετά την λήξη του τελικού, μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ, υπογραμμίζοντας πως η αγωνιστική απραξία την επηρέασε σε μεγάλο βαθμό.

• 30
  • Ιουλ

Την 6η θέση με 18 βαθμούς, στον τελικό της σκοποβολής γυναικών στα 25 μέτρα με πιστόλι, κατέλαβε η Άννα Κορακάκη, που ολοκλήρωσε τις προσπάθειές της στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

• 30
  • Ιουλ

Την πρόκρισή της στον τελικό των 25μ. σπορ πιστόλι, πανηγύρισε η Άννα Κορακάκη. Η Ελληνίδα, δις Ολυμπιονίκης, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στον τρίτο προκριματικό γύρο των γρήγορων βολών και με επίδοση 584/600, κατέλαβε την έκτη θέση.

• 29
  • Ιουλ
Η είσοδος στον τελικό στα 25μ σπορ πιστόλι είναι ο αρχικός στόχος της Άννας Κορακάκη όπως επεσήμανε η χρυσή Ολυμπιονίκης μιλώντας στη κάμερα της ΕΡΤ μετά τον προκριματικό της.
  • 29
  • Ιουλ

Μια ανάσα από την πρόκριση στον τελικό στα 25μ σπορ πιστόλι βρίσκεται η χρυσή Ολυμπιονίκης Άννα Κορακάκη, που θέλει να υπερασπιστεί το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο αγώνισμα, το 2016 στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

• 26
  • Ιουλ

Ο Νίκος Μαυρομάτης αποκλείστηκε από τη συνέχεια του σκητ, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Έλληνας σκοπευτής ολοκλήρωσε την παρουσία του στα προκριματικά με 119/125 βολές και πλέον περιμένει να ολοκληρώσουν όλοι οι αθλητές τις προσπάθειές τους στον 5ο γύρο για να μάθει τη θέση του στην κατάταξη.

• 25
  • Ιουλ

Η Άννα Κορακάκη δεν μπόρεσε να διεκδικήσει το τρίτο της μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες στα 10μ. με αεροβόλο πιστόλι καθώς έμεινε στην 6η θέση στον τελικό.

• 08
  • Δεκ

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε η Άννα Κορακάκη στο Βελιγράδι που ισοφάρισε το δικό της παγκόσμιο ρεκόρ στο αεροβόλο πιστόλι 10μ στα προκριματικά του Γκραν Πρι της Σερβίας και στον τελικό κέρδισε το χρυσό μετάλλιο!

• 26
  • Ιουν

Η Άννα Κορακάκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο πιστόλι 25μ. στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες που διεξάγονται στο Μινσκ και μάλιστα με ρεκόρ αγώνων.