Ήττα στις λεπτομέρειες στο τρίτο φιλικό με την Τυνησία

Ημερομηνία:  23 Ιουλίου 2022 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Βόλεϊ

Την ήττα στις λεπτομέρειες με 3-2 σετ από τη Τυνησία γνώρισε η Εθνική ανδρών, στο τρίτο και τελευταίο φιλικό με την ομάδα από την Αφρική.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, ωστόσο η Τυνησία έβρισκε τις λύσεις και στο φινάλε πήρε τη νίκη. Και τα τρία σετ που έχασε η Εθνική μας ομάδα κρίθηκαν με το μίνιμουμ της διαφοράς, με αποκορύφωμα του τρίτου που έληξε με 33-35.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Δημήτρης Μούχλιας με 28 πόντους, που ήταν και ο μόνος που αγωνίστηκε και στα πέντε σετ της αναμέτρησης.

Με όπλο το σερβίς η Εθνική ομάδα ανέτρεψε το αρχικό 3-5 στο πρώτο σετ, φτάνοντας για πρώτη φορά στο +3 με άσσο του Θανάση Πρωτοψάλτη (10-7). Η πίεση από τη γραμμή των εννέα μέτρων συνεχίστηκε και με τον αρχηγό της γαλανόλευκης Γιώργο Πετρέα, με τη διαφορά συνεχώς να ανεβαίνει (14-8). Με επίθεση του Δημήτρη Μούχλια έγινε το 15-10, λίγο αργότερα με εντυπωσιακό μπλοκ του Θανάση Πρωτοψάλτη διαμορφώθηκε το 17-11, ενώ με επίθεση του Ραφαήλ Κουμεντάκη από τη θέση «4» έγινε το 19-11. Το πρώτο σετ τελείωσε με 25-17 με επίθεση πρώτου χρόνου από τον Δημοσθένη Λινάρδο.

Στο δεύτερο σετ, το 5-4 της Εθνικής έγινε 8-11 για τη Τυνησία, με τον Δημοσθένη Λινάρδο με άσσο να μειώνει στον πόντο (10-11). Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 19-19, με τον Δημήτρη Μούχλια να παίρνει τις περισσότερες επιθέσεις, έχοντας 100% αποτελεσματικότητα (4/4 τελειωμένες σε αυτό το διάστημα). Η Τυνησία πέρασε μπροστά με 21-23 και μετά το τάιμ άουτ του Ντάντε Μπονιφάντε, η γαλανόλευκη ισοφάρισε σε 23-23 με τον Θανάση Πρωτοψάλτη να τελειώνει την κόντρα επίθεση. Με άσσο του Σταύρου Κασαμπαλή που πέρασε στο ματς για το σερβίς περάσαμε μπροστά με 25-24, ωστόσο μετά από τέσσερα χαμένα σετ μπολ (25-24, 26-25, 27-26, 28-27), οι Τυνήσιοι αντέδρασαν και με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Αχμέντ Καντί στον Δημοσθένη Λινάρδο, ήρθε η ισοφάριση με 28-30.

Στο τρίτο σετ, η Εθνική ομάδα βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, με το 19-21 των Τυνήσιων να γίνεται 21-21 με δύο συνεχόμενες επιθέσεις του Δημήτρη Μούχλια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο ευκαιρίες να τελειώσουν το σετ (22-24), όμως με μία επίθεση του Θοδωρή Βουλκίδη και ένα λάθος των Τυνήσιων μετά από πέρασμα του Σταύρου Κασαμπαλή έφεραν την ισοφάριση (24-24). Η Εθνική μας ομάδα είχε πέντε ευκαιρίες να προηγηθεί με 2-1 σετ (26-25, 28-27, 29-28, 30-29, 31-30), ωστόσο δεν τις εκμεταλλεύτηκε, με τη Τυνησία να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 1-2 σετ με 33-35.

Στο τέταρτο σετ, το 4-6 των Τυνήσιων έγινε 11-6 για την Εθνική μας, με τον Σπύρο Χάκα να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή των αντιπάλων από τη γραμμή του σερβίς. Με έξυπνο πλασέ του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου διαμορφώθηκε το 14-9, όμως η Τυνησία αντέδρασε και με άουτ επίθεση του μέχρι στιγμή αλάνθαστου Δημήτρη Μούχλια ήρθε η ισοφάριση (18-18). Με επίθεση του Εβρίτη διαγώνιου η Εθνική πέρασε ξανά μπροστά και στην επόμενη φάση, μπλοκ του Σταύρου Κασαμπαλή έδωσε και πάλι άερα δύο πόντων στη γαλανόλευκη (20-18). Ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος έφερε την Εθνική στο +3 (24-21), με τον Σπύρο Χανδρινό λίγο αργότερα να στέλνει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ (25-22).

Στο τάι μπρέικ η Τυνησία προηγήθηκε τρεις φορές με +2 (0-2, 2-4, 5-7), όμως η Εθνική ομάδα έβρισκε τις λύσεις και κατάφερνε να φέρει το σκορ ξανά στα ίσια (4-4, 7-7). Το πρώτο προβάδισμα της Εθνικής μας ήρθε μετά από φάση διαρκείας και εκατέρωθεν άμυνες, με τον Σπύρο Χανδρινό να τελειώνει τη φάση από τη θέση «6» για το 11-10. Η ομάδα του Ντάντε Μπονιφάντε έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί με +2, καθώς στη κόντρα επίθεση ο Θοδωρής Βουλκίδης δέχθηκε το μπλοκ, αλλά στην επόμενη φάση ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος τελείωσε την πάιπ για το 13-12. Ο Γιώργος Παπαλεξίου έδωσε το πρώτο ματς μπολ στην Ελλάδα (14-13) με επίθεση πρώτου χρόνου, όμως ο Σταύρος Κασαμπαλής σημάδεψε το φιλέ από τη γραμμή του σερβίς για το 14-14. Ο Μπονγκί έδωσε προβάδισμα στην Τυνησία και ο ίδιος με μπλοκ τελείωσε το τάι μπρέικ με 14-16.