Ο Δημήτρης Μάρκος όγδοος στα 200μ ελεύθερο

Ημερομηνία:  15 Αυγούστου 2022 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Ο Δημήτρης Μάρκος στον πρώτο τελικό της καριέρας του σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, κατέλαβε την όγδοη θέση στα 200μ. ελεύθερο με 1:48.05.

Νίκησε με παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων ο Ρουμάνος Νταβίντ Ποποβίτσι, που κατέκτησε το δεύτερο χρυσό του μετάλλιο (μετά τα 100μ ελεύθερο με παγκόσμιο ρεκόρ ανδρών) με 1:42.97 (είναι παράλληλα και ρεκόρ αγώνων), βελτιώνοντας το 1:43.21 που είχε κάνει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, στις 20/06/2022. Είναι η τρίτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στο αγώνισμα.

Ο Δημήτρης Μάρκος τόνισε ότι «Πλέον αρχίζω και υλοποιώ τους στόχους μου. Στη δεύτερη συμμετοχή μου σε ευρωπαϊκό, αγωνίσθηκα σε ένα τελικό. Νοιώθω πολύ όμορφα. Έκανα ένα λάθος στη δεύτερη στροφή που μου κόστισε. Προχωράω όμως και δεν επιλέγω ποτέ τον εύκολο δρόμο».