Τέταρτος στον κόσμο ο Σίσκος στα 200μ ύπτιο

Ημερομηνία:  05 Σεπτεμβρίου 2022 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Είχε την καλύτερη εκκίνηση από όλους, πάλεψε σε όλη τη κούρσα σαν θηρίο για το μετάλλιο και κατετάγη 4ος ο Απόστολος Σίσκος στον τελικό των 200μ ύπτιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων που ολοκληρώθηκε στη Λίμα του Περού.

Συγκλονιστική η προσπάθειά του, τερμάτισε σε 1:58.89, πολύ κοντά στο δικό του πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων 1:58.66 (01/08/2022 στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης) αλλά δεν ήταν αρκετά όλα αυτά για να ανέβει στο βάθρο.

Ο τρίτος, ο Πολωνός Κσάβερι Μασιούκ έκανε 1:58.55.

Νίκησε με ρεκόρ αγώνων 1:56.05 ο Πίτερ Κέτζε (Νότια Αφρική) και ακολούθησε ο Ιάπωνας Χιντεκάζου Τακεχάρα με 1:58.22.