Θρίαμβος στο Ευρωπαϊκό με επτά μετάλλια, τα πέντε χρυσά

Ημερομηνία:  02 Σεπτεμβρίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κωπηλασία

Γαλανόλευκος θρίαμβος για τα ελληνικά κουπιά στο Ευρωπαικό πρωτάθλημα κωπηλασίας U23 στο Μπρέστ της Λευκορωσίας. Το μέλλον του αθλήματος κατέκτησε επτά μετάλλια εκ των οποίων πέντε χρυσά  ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο.

Το πρώτο χρυσό στο Ευρωπαικό πρωτάθλημα U23 στο Μπρέστ της Λευκορωσίας ήρθε από τις  Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου που μετά τη νίκη τους στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων στο Ρατσίτσε της Τσεχίας στις 12 Αυγούστου κατάκτησαν και την 1ηθέση στο μεγάλο τελικό του στο Μπρέστ της Λευκορωσίας κάνοντας δυο τα χρυσά μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα.

Η μάχη ήταν σκληρή με τη βάρκα της Λευκορωσίας που πέρασε μπροστά στα 1500 αλλά οι δυο Ελληνίδες επανέκτησαν τα πρωτεία και τερμάτισαν πρώτες με 7:13.23 .Οι Λευκορωσίδες πήραν το ασημένιο με 7:14.06 και τρίτες ήταν οι Ρωσίδες με 7:16.87

Δεύτερο χρυσό για την Ελλάδα στο Μπρέστ. Αντώνης Παπακωνσταντίνου και Γιάννης Μαρόκος έκαναν εκπληκτική εμφάνιση στον τελικό της δικώπου άνευ ελ βαρών και πήραν τη πρώτη θέση με διαφορά από την δεύτερη βάρκα της Λευκορωσίας κι ακόμη μεγαλύτερη από την 3ητης Ουγγαρίας.

Είναι το δεύτερο μετάλλιο των δυο Ελλήνων για φέτος μετά το ασημένιο που είχαν κατακτήσει τον περασμένο Ιούλιο στο αντίστοιχο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Πόζναν της Πολωνίας

Το τρίτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα  είναι γεγονός στο Μπρέστ. O Στέφανος Ντούσκος και ο Χρήστος Στεργιάκας (ΦΩΤΟ) δεν άφησαν σε κανένα αντίπαλο τους περιθώρια αμφισβήτησης στο τελικό του διπλού σκιφ και τερμάτισαν στην πρώτη θέση  με 6:13.52 ενώ στη δεύτερη θέση έμεινε η Πολωνία με 6:14.72 και στη τρίτη η Σερβία με 6:19.14.

Η Ελλάδα κατακτά και τέταρτο χρυσό μετάλλιο  στο Ευρωπαικό του Μπρέστ με το διπλό σκιφ ελ βαρών των κοριτσιών . Η Θωμαίς Εμμανουηλίδου και η Ελένη Αγιώτη πήραν από το ξεκίνημα της κούρσας το προβάδισμα και δεν το έχασαν ποτέ. Τα δυο  κορίτσια τερμάτισαν σε 7:02.42 ενώ δεύτερη ήταν η βάρκα της Ελβετίας με 7:04.99 και τρίτη της Γερμανία με 7:14.75

Και η αυλαία πέφτει με τον ιδανικότερο τρόπο. Το 5οχρυσό και έβδομο μαζί με το ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο είναι γεγονός στο Ευρωπαικό πρωτάθλημα του Μπρεστ χάρις τη μεγάλη κούρσα των Πέτρου Καϊδατζή-Νίνου Νικολαϊδηστο τελικό του διπλού σκιφ ελ βαρών. Το ελληνικό πλήρωμα επιβεβαίωσε από το ξεκίνημα του αγώνα την ανωτερότητά του και  με χρόνο 6:18.44 ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου για να ακουστεί για Πέμπτη φορά ο Εθνικός μας ύμνος στο κωπηλατοδρόμιο. Στη 2ηθέση και πέντε δευτερόλεπτα πίσω τερμάτισε η Ελβετία με 6:23.17 ενώ το χάλκινο κατέκτησε η Αυστρία με 6:23.67.

Το ασημένιο μετάλλιο ήρθε από το διπλό σκιφ των Αννέτα Κυρίδου-Δήμητρα Τσαμοπούλου. Οι δυο χάλκινες παγκόσμιες πρωταθλήτριες του 2017 στη Φιλιππούπολη αν και βρέθηκαν στην 3ηθέση κατά τη διάρκεια της κούρσας κατάφεραν με υπερπροσπάθεια στα τελευταία 500μ να κατακτήσουν το ασημένιο μετάλλιο  με χρόνο 6:52.44 πίσω από τη Ρουμανία που κέρδισε το χρυσό με 6:50.13 ενώ το χάλκινο κέρδισε η Λιθουανία με 6:57.75

Οι Γιάννης Καλανδαρίδης και Σπύρος Καλέτζης κατέκτησαν το χάλκινο στο τελικό της δικώπου μετά απο μια συγκλονιστική κούρσα. Το ελληνικό πλήρωμα  ,έμεινε για λιγότερα από δυο δευτερόλεπτα πίσω από την βάρκα της Ρουμανίας που πήρε το χρυσό με χρόνο 6:29.49 ενώ έχασε το ασημένιο κυριολεκτικά πάνω στη γραμμή του τερματισμού από την Πολωνία που τερμάτισε σε 6:30.93 ενώ ο χρόνος των πρωταθλητών μας ήταν 6:31.08.

Στον τελικό του σκιφ ελ βαρών ο Χαράλμπος Ντινενής πήρε την 5η θέση ενώ στην 5η θέση του μικρού τελικού του σκιφ τερμάτισε ο Γρηγόρης Σχιζοδήμος

Η Εθνική ομάδα επιστρέφει στην Ελλάδα με τα επτά μετάλλια αλλά και με την σημαία των αγώνων που παρέλαβε ο πρόεδρος της ΕΚΟΦΝΣ Γιάννης Καρράς αφού θα είναι η διοργανώτρια των αγώνων της επόμενης χρονιάς που θα φιλοξενηθούν στην Παμβώτιδα λίμνη των Ιωαννίνων τον Σεπτέμβριο του 2019.