Χάλκινο η Ευαγγελία Φράγκου στο Παγκόσμιο

Ημερομηνία:  15 Αυγούστου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κωπηλασία

Το πιο γλυκό φινάλε επιφύλασσε στην Ελλάδα το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων που ολοκληρώθηκε νωρίς το μεσημέρι της μέρας της Παναγίας. Στον τελευταίο (από τους έξι συνολικά) για τα γαλανόλευκα κουπιά τελικό ήρθε το μετάλλιο χάρις την σπουδαία εμφάνιση της Ευαγγελίας Φράγκου στη μεγάλη κούρσα του σκιφ νεανίδων.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια που τερμάτισε σε 7:57.53 έχασε μάλιστα για ελάχιστα δέκατα του δευτερολέπτου το ασημένιο μετάλλιο από την Ιταλίδα αντίπαλό της που τερμάτισε σε 7:57.37 ενώ απείχε μόλις δυο δευτερόλεπτα από την Ελβετίδα που κέρδισε το χρυσό σε 7:55.02.

Οι Στυλιανη Νάτσιουλα- Κατερινα Γκόγκου που τερμάτισαν 5ες στο διπλό σκιφ νεανίδων με χρόνο 7:19.95.

Η τετράκωπος των εφήβων με τους Παναγιώτη Αδάμ -Γιώργο Παπαδόπουλο-Ανδρέα Καρετσο-Σπύρο Γεωργίου τερμάτισε 5η στο τελικό σημειώνοντας χρόνο 6:14.27.

Το διπλό σκιφ εφήβων με τους  Ανδρέα Αθανασιαδη-Καούδη και Κωνσταντινο Χρήστου πήρε την 6η θέση με χρόνο 6:39.45.

Η τετράκωπος των νεανίδων με τις Παρθένα Παπατέρπου-Ελένη Χαραλαμπιδου-Ιωάννα Ασβεστα- Ελισαβετ Ηρα Αργυράκη τερμάτισε στην 6η θέση με 7:05.60

Όπως και οι Χρήστος Μαργαρίτογλου και Απόστολος Λυκομητρος που πήραν επίσης την 6η θέση στη δίκωπο των εφήβων με 6:57.97.

Τέλος στο μικρό τελικό του σκιφ εφήβων ο Ιάσονας Εξάρχου κατέλαβε την 3η θέση με χρόνο  7:07.67 και την 10η συνολικά.