Εξαιρετική αρχή για Γκουντούρα και Γεωργιάδου στο Παγκόσμιο Κύπελλο Σπάθης Γυναικών στην Αμερική

Ημερομηνία:  29 Ιανουαρίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Ξιφασκία

Εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι αθλήτριες μας Θεοδώρα Γκουντούρα και Δέσποινα Γεωργιάδου στους αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου Σπάθης Γυναικών οι οποίοι πραγματοποιήθηκαν στην Αμερική/Salt Lake City.

Συγκεκριμένα η αθλήτρια Γκουντούρα στoυς προκριματικούς γύρους πέτυχε 4 νίκες και 2 ήττες. Στο ταμπλώ των «64» σημείωσε 3 νίκες (Αksamit/USA 15/14, Gregorio/USA 15/12, Rifkiss/Γαλλία 15/9). Για την είσοδο της στις «4» έχασε από την Ουγγαρέζα Μarton, (η οποία κατέκτησε και το αργυρό μετάλλιο στους αγώνες) με σκορ 15/8 και κατέλαβε τελικά την 8η θέση. Η αθλήτρια μας Γεωργιάδου πετυχαίνοντας 4 νίκες και 2 ήττες στους προκριματικούς γύρους συνέχισε για τις «64» όπου σημείωσε 2 νίκες (Griscio/Ιταλία 15/10, Limbach/Γερμανία 15/13) και έμεινε εκτός 8άδας από την χρυσή νικήτρια της διοργάνωσης Berder/Γαλλία με σκορ 15/8 κατακτώντας την 16η θέση. Στους αγώνες συμμετείχαν συνολικά 161 αθλήτριες.

Στη Γαλλία/Saint Maure στο Κύπελλο Κόσμου Ξίφους Ασκήσεως Γυναικών η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου κατέκτησε την 87η θέση (195 αθλήτριες).

Στη Ρώμη πραγματοποιήθηκε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ξίφους Ασκήσεως Εφήβων-Νεανίδων. Στους έφηβους ο Γεώργιος Καμπανιάρης τερμάτισε στην 141η θέση (164 αθλητές), ενώ στις νεάνιδες την καλύτερη πορεία έκανε η Βασιλική Μέκρα τερματίζοντας στην 70η θέση. Οι υπόλοιπες αθλήτριες : Μαρίνα-Ελένη Πεδιαδιτάκη 88η, Χαριτίνη Κούρκουλου-Κουσουνή 120η, Κων/να Σαϊτάνη 147η, Αριάδνη Λάγιου 154η, Χριστίνα Κάζαγλη 155η, Θεοδώρα Αντωνίου 157η, Ρωμυλίνα-Νικολέττα Κάζαγλη 158η (158 αθλήτριες).

Στο Moedling/Αυστρία διεξήχθη το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Σπάθης Εφήβων – Νεανίδων . Στις νεάνιδες η Δέσποινα Κωνσταντακοπούλου κατέκτησε την 56η θέση. Οι άλλες αθλήτριες κατέκτησαν τις εξής θέσεις : Αρτεμις - Καρολάιν Χρηστέα 100η, Λήδα Τσαούση 117η, Αγνή Παλάσκα 127η, (137 συμμετοχές). Στους Έφηβους : Σπυρίδων Κρούσκος 71ος, Δημήτριος Μαρτίνος 98ος, Φίλιππος Καλουτάς 143ος (151 αθλητές).

Στην Ιταλία/Busto Arsizio όπου πραγματοποιήθηκε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο –U 23 Ξίφους Μονομαχίας Γυναικών η Ελένη Παϊδά κατέκτησε την 120η θέση (158 αθλήτριες).