Προχωρά στο Under 21, αποκλείστηκε στο απλό ανδρών ο Σγουρόπουλος στη Σλοβενία

Ημερομηνία:  10 Μαϊος 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Τον έναν από τους δύο στόχους του υλοποιεί στο Challenge όπεν της Σλοβενίας ο Γιάννης Σγουρόπουλος. Άρχισε θετικά την προσπάθειά του στο ταμπλό του Under 21 και συνεχίζει στους «32» με στόχο το καλό πλασάρισμα, αντίθετα αποκλείστηκε στα προκριματικά γκρουπ του απλού ανδρών.

Στην πρώτη περίπτωση κατέβαλλε αθλητή από την παραδοσιακά δυνατή Σουηδία, ενώ στη δεύτερη γνώρισε την ήττα στο καθοριστικό ματς για την πρόκριση στον 1ο γύρο από κινεζικής καταγωγής αθλητή, ο οποίος αγωνίζεται με τα χρώματα της Κροατίας. Αύριο μπαίνει στη «μάχη» της διάκρισης στο Ότοτσεκ και ο Παναγιώτης Γκιώνης, που είναι 4ο φαβορί του απλού και μαθαίνει πιο αργά το βράδυ τον αντίπαλό του στον 1ο γύρο. Σε άλλο μέρος της Σλοβενίας, στο Λάσκο, συνεχίζεται το ισχυρό τουρνουά για αθλητές με αναπηρίες με τον Γιώργο Μουχθή να μένει τελικά στις θέσεις 17-32 της κλάσης 6.

Στο 24ο προκριματικό γκρουπ του απλού ανδρών ο Σγουρόπουλος και ο πολιτογραφημένος Κροάτης Γουέι Σιχάο προέρχονταν από νίκη και αναμετρήθηκαν για την 1η θέση και την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό. Ο Γουέι, που έχει δείξει και σε άλλα τουρνουά την αξία του, αποδείχτηκε πολύ δυνατός και επικράτησε με 3-0 σετ (11-5, 11-7, 11-6). Ο Σγουρόπουλος που είχε τεθεί επικεφαλής του γκρουπ, έμεινε στη 2η θέση και έξω από τη συνέχεια. Στο 2ο σετ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν απέκτησε ισχνό προβάδισμα με 7-6, αλλά δεν τα κατάφερε.

Στους αγώνες για αθλητές μέχρι 21 ετών ο πρωταθλητής Ευρώπης της κατηγορίας νίκησε στον γύρο των «64» τον Σουηδό Γιόχαν Μπάριους με 3-0 σετ (11-4, 11-8, 11-5). Για τους «32» αντιμετωπίζει αύριο το πρωί τον Ιρανό Αμίν Αχμαντιάν.