Η Αναγνωστοπούλη 12η στον τελικό της δισκοβολίας

Ημερομηνία:  17 Αυγούστου 2022 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στην τρίτη της συμμετοχή σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κατέλαβε την 12η θέση με βολή στα 56,10 μέτρα.

Η έμπειρη αθλήτρια δε βρήκε τη βολή που θα την έβαζε στην πρώτη οχτάδα και θα της έδινε τη δυνατότητα να εκτελέσει τις έξι βολές. Η Αναγνωστοπούλου στην πρώτη της βολή ήταν άκυρη στη δεύτερη σημείωσε 55,06μ. και στην τρίτη το 56,10 μέτρα. Ιστορία έγραψε η Σάντρα Πέρκοβιτς που με 67,95 μ κατέκτησε το έκτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτι που δεν έχει καταφέρει καμία αθλήτρια σε ατομικό αγώνισμα. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Γερμανίδα Κριστίν Πούντεντς με 67,87μ. και το χάλκινο η επίσης, Γερμανίδα Κλοντίν Βίτα με 65,20 μέτρα. Η οχτάδα έκλεισε με βολή στα 60,60 μέτρα.

“Είμαι πολύ απογοητευμένη από τον εαυτό μου. Δεν μου βγήκε αυτό που ήθελα, στεναχωρήθηκα πολύ γιατί μπορούσα να διεκδικήσω μια θέση στην πρώτη οχτάδα, που ήταν ο αρχικός μου στόχος”, είπε η Αναγνωστοπούλου με το τέλος του αγώνα.