Δέκα μετάλλια ο ελληνικός απολογισμός στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων

Ημερομηνία:  06 Ιουνίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Τζούντο

Η… επανεκκίνηση του ελληνικού τζούντο, μετά από τη διοικητική τρικυμία ενός έτους, άρχισε να φέρνει καρπούς σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες. Μετά τους άνδρες και τις διακρίσεις της προολυμπιακής ομάδας στις μεγάλες διοργανώσεις του εξωτερικού, ήταν η σειρά των «μικρών» να λάμψουν σε διεθνές επίπεδο. Στο Βαλκανικό πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων που διεξήχθη στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, η Ελλάδα κατέκτησε συνολικά 10 μετάλλια αλλά και την 3η θέση στο ομαδικό των αγοριών. Συγκεκριμένα, οι νεαροί τζουντόκα πήραν ένα χρυσό, ένα ασημένιο και οκτώ χάλκινα μετάλλια και έδωσαν πολλές υποσχέσεις για ένα λαμπερό μέλλον στο άθλημα που προσβεύει τον «δρόμο της ευγένειας».

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αθανάσιος Μυλωνέλης στα -73 κιλά, ενώ δεύτερος στην ίδια κατηγορία ήταν ο Δημήτριος Καλογήρου. Τα χάλκινα μετάλλια πήραν οι Ανδρέας Κουρτίδης (-90κ.), Ηλίας Πριονίδης (-55κ.), Μιχαήλ Τσουτλασβίλι (-66κ.), Σταύρος Δούμας (-66κ.), Θεοφανία Βασιλείου (-70κ.), Αριστέα Δήμου (-70κ.), Μαρία Ρίζου (+70κ.) και Μαρία Αντωνία Κουτσιώρη (-52κ.).

(*) Ο Στρατός Ξηράς με τρία χρυσά και δύο ασημένια μετάλλια, πρώτευσε στο Πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο του Πανελληνίου Γυμναστικού Συλλόγου με οργανώτρια αρχή την Ελληνική Αστυνομία, με τη συνδρομή της Ελληνικής Ομοσπονδίας Τζούντο και με την εποπτεία της Γραμματείας ΑΣΑΕΔ. Την δεύτερη θέση πήρε η Ελληνική Αστυνομία με ένα χρυσό, ένα ασημένιο και επτά χάλκινα μετάλλια, ενώ τρίτο ήταν το Πυροσβεστικό Σώμα με ένα χρυσό, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο.