Τέταρτος ο Σουλάνης στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Ντουμπάι

Ημερομηνία:  19 Δεκεμβρίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Μπότσια

Εξαιρετική εμφάνιση που συνοδεύτηκε από την 4η θέση, πραγματοποίησε ο Παναγιώτης Σουλάνης στην κατηγορία BC1 του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπότσια που φιλοξενείται στο Ντουμπάι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, στη φάση των ομίλων σημείωσε τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες (Κραλ 5-4, Τιπμανέ 3-2, Οσόριο 7-2, Γιουν 9-0), ενώ στα προημιτελικά επικράτησε 9-0 της Μέι Γι Λεούνγκ (Χονγκ Κονγκ). Στον αγώνα για την είσοδό του στον τελικό ηττήθηκε 9-1 από τον χρυσό Παραολυμπιονίκη του Λονδίνου, Βιτσάνου Χουατμπρατίτ (Ταϊλάνδη), ενώ στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο έχασε 5-0 από τον Σλοβάκο Τόμας Κραλ.

Όσον αφορά στο Νο-1 της παγκόσμιας κατάταξης στην κατηγορία BC3, Γρηγόρη Πολυχρονίδη, κατέλαβε την 7η θέση, ενώ ο Αλέξανδρος Παπαδάκης στην BC2 ήταν 14ος.