Παγκόσμιο Κύπελλο Βαρσοβίας: Όγδοος ο Ντούνης, 10ος ο Τριανταφύλλου στην πρεμιέρα

Ημερομηνία:  12 Ιουλίου 2019 Συγγραφέας:

Οι Βασίλης Ντούνης και Πάνος Τριανταφύλλου πραγματοποίησαν την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου ξιφασκίας με αμαξίδιο που φιλοξενείται στην Βαρσοβία.

Ο Ντούνης κατέλαβε την 8η θέση στη σπάθη κατηγορίας Α`, ενώ δύο θέσεις πιο κάτω στη σπάθη κατηγορίας Β` βρέθηκε ο Τριανταφύλλου.

Ο Ντούνης, χάλκινος παγκόσμιος πρωταθλητής, ήταν δεύτερος στη φάση των ομίλων, ενώ στον γύρο των 32 νίκησε 15-6 τον Πολωνό Ράφαλ Μπόγκνταν Τρέτερ. Στον γύρο των 16 νίκησε 15-12 τον Ρώσο Μιχαίλ Καρπόφ, όμως έμεινε εκτός ημιτελικών μετά την ήττα με 15-6 από τον Κινέζο Γιανγκουάν Τιάν, κάτοχο πέντε μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Δεύτερος στους ομίλους της σπάθης κατηγορίας Β` ήταν και ο Τριανταφύλλου. Ο «ασημένιος» Παραολυμπιονίκη του Ρίο πέρασε bye τον γύρο των 32, όμως δεν μπόρεσε να προκριθεί στην 16άδα μετά την ήττα από τον Ρώσο Αλεξάντερ Κούρζιν με 15-13.