Το ασημένιο μετάλλιο η Ελλάδα στην κλάση 6 του πολωνικού όπεν

Ημερομηνία:  23 Φεβρουαρίου 2020 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Στην κλάση 6 των αθλητών με αναπηρίες, στην επιτραπέζια αντισφαίριση, η Ελλάδα επιβεβαιώνει ότι διαθέτει πλέον μία από τις κορυφαίες ομάδες στην Ευρώπη.

Στο πολωνικό όπεν του προγράμματος Para TT της παγκόσμιας ομοσπονδίας, που ολοκληρώθηκε χτες το απόγευμα στο Βλαντισλάβοβο, ο Γιώργος Μουχθής και ο Μάριος Χατζηκυριάκος κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στο ομαδικό και το πρόσθεσαν στα δύο χάλκινα των ατομικών. Πριν και μετά τη 2η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2019 το δίδυμο πλασάρεται σταθερά στα μετάλλια διεθνών τουρνουά και βγάζει τη δυναμική του σε ένα αγώνισμα όπου πολύ συχνά σχηματίζονται μικτές ομάδες. Αυτό έγινε και στην Πολωνία όπου η πρωτιά χάθηκε από την Ιταλία/Μεγάλη Βρετανία, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήγε στη Χιλή/Γερμανία. Στο ίδιο όπεν Α.Με.Α. και το ομαδικό της κλάσης 10 ο Αλέξανδρος Διακουμάκος και ο Ιταλός συμπαίκτης του αποκλείστηκαν στον 1ο προκριματικό όμιλο. Τους τρεις αθλητές του Π.Α.Σ.Κ.Α. κοούτσαρε για πρώτη φορά στο εξωτερικό η Σέρβα προπονήτρια του σωματείου Λίντια Λάζιτς και προφανέστατα έχει το δικό της μερίδιο στην επιτυχία.

Στο ομαδικό της κλάσης 6 σχηματίστηκε ενιαίος όμιλος με πέντε ομάδες. Στην πρεμιέρα το ελληνικό ζευγάρι κατέβαλλε το Ισραήλ με 2-0. Μετά το διπλό ο Χατζηκυριάκος νίκησε τον Ντάνι Μπόμπροφ με 3-2 σετ. Ακολούθως ήρθε νέα επικράτηση με 2-0 απέναντι στη μικτή Χιλής/Γερμανίας. Ατομικό ματς έδωσε μετά το διπλό ξανά ο Χατζηκυριάκος και επικράτησε με 3-1 σετ του Μπένεντικτ Μίλερ.

Στην 3η αγωνιστική η Ελλάδα ξεπέρασε με 2-0 και τη μικτή Δανίας/Πολωνίας. Είχε δύσκολη νίκη με 3-1 σετ στο διπλό και μετά ο Μουχθής έκαμψε με 3-0 τον Μάλτε Στόργκαρντ.

Έτσι, η αναμέτρηση με τη μικτή Ιταλίας/Μ. Βρετανίας, η οποία ήταν 1ο φαβορί στην κλάση 6 και προχώρησε επίσης χωρίς ήττα, είχε τον χαρακτήρα τελικού. To ελληνικό δίδυμο πάλεψε για την πρωτιά, ώσπου κάμφθηκε με 2-0 και κατέκτησε τη 2η θέση. Στο διπλό οι Μουχθής/Χατζηκυριάκος ηττήθηκαν από τους Ματέο Παρεντζάν και Μάρτιν Ρόμπερτ Πέρι με 3-1 σετ. Αργότερα στο απλό ο Μουχθής λύγισε με 3-2 από τον Βρετανό Πέρι χάνοντας το 4ο και το 5ο σετ στην παράταση. Νωρίτερα δε, είχε μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη και την ισοφάριση στο σκορ ομάδων όταν στο 4ο σετ είχε ματς μπολ με 10-7!

Στις κλάσεις 9-10 των ανδρών ο Διακουμάκος συνεργάστηκε με τον Ιταλό Λορέντσο Κορντούα. Έγιναν δύο όμιλοι, η μικτή Ελλάδα/Ιταλία έπαιξε στον 1ο και αντιμετώπισε τη Γαλλία και τη Ρωσία. Στην 1η αγωνιστική διεκδίκησε τη νίκη κόντρα στους Ρώσους ώσπου κάμφθηκε με 2-1. Το διπλό χάθηκε με σκορ 3-1, ενώ στο καθοριστικό τρίτο επί μέρους ματς ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε με 3-0 από τον Γιούρι Νοντρούνοφ. Στην αναμέτρηση με τη Γαλλία καταγράφηκε ήττα με 3-1 σετ στο διπλό και μετά ο Διακουμάκος ηττήθηκε από τον Ζιλ Ντε Λα Μπουρντονά με 3-0 σετ. Έτσι η μικτή ομάδα αποκλείστηκε από την κορυφαία τετράδα κι εν τέλει το τρόπαιο πήρε η Ρωσία.