Καραΐσκος και Ασημακοπούλου επικράτησαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Ημερομηνία:  12 Σεπτεμβρίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Μαραθώνιος

Από νωρίς το πρωί το κέντρο της Αθήνας πήρε ζωή. Γυναίκες, Άνδρες, παιδιά, αθλητές και αθλήτριες όλων των ηλικιών στο κλασικό δρομολόγιο για το Σύνταγμα.

Η πρώτη εκκίνηση μετά τα δύο άπραγα αγωνιστικά χρόνια ήταν προγραμματισμένη για τις 07.25. Η εκκίνηση που θα σήμανε την επιστροφή του δρομικού κινήματος στη χώρα μας σε κανονικούς ρυθμούς. Ο 9ος Ημιθαραθώνιος Αθήνας είναι πλέον γεγονός. Μέτρα, αποστάσεις,διαδοχικά μπλοκ των 500 και τελικά χιλιάδες χαρούμενα πρόσωπα που κατέκλυσαν τους κεντρικούς δρόμους για να συμμετάσχουν στη διοργάνωση, που από φέτος συνδέει το όνομα της με το όνομα του κορυφαίο δημιουργού, Μίκη Θεοδωράκη, αφού όπως αποφασίστηκε πριν λίγες ημέρες, από φέτος ο αγώνας θα γίνεται στη μνήμη του. Ο ΣΕΓΑΣ και ο Δήμος Αθηναίων, με μεγάλο χορηγό την ERGO κατάφεραν να υλοποιήσουν με απόλυτη επιτυχία το πρόγραμμα του και να προσφέρουν για μία ακόμη φορά υπηρεσίες υψηλής ποιότητας, στους δρομείς που συμμετείχαν.
Την εκκίνηση στον ημιμαραθώιο Αθήνας έκανε η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ, Σοφία Σακοράφα, μαζί με τον εγγόνο του Μίκη Θεοδωράκη, Άγγελο Παπαγγελίδης- Θεοδωράκης.

Πανελληνιονίκης στους Άνδρες αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Καραΐσκος (Πανελλήνιος), που όπως και τις δύο χρονιές που προηγήθηκαν έτσι και φέτος αναδείχθηκε νικητής με 1.08.32 και άφησε στη δεύτερη θέση τον Γιώργο Τάσση (ΓΣ Σπαρτιατικός) με 1.09.47 και στην τρίτη τον Λάμπρο Μαλτέζο (ΑΟ Τρίων Χαλκίδας) με 1.11.19.

Στις γυναίκες η Κατερίνα Ασημακοπούλου (ΑΟ Μυκόνου), όπως και στο περσινό πανελλήνιο πρωτάθλημα, το οποίο έγινε στο Σχοινιά, έτσι και φέτος πέρασε πρώτη τη γραμμή τερματισμού, διανύοντας την απόσταση σε 1.18.34. Η αθλήτρια κατέλαβε την δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη, αφού πρώτη στον Ημιμαραθώνιο ήταν Άλις Ράιτ (Μ. Βρετανία), που τερμάτισε σε 1.14.53. H 26χρονη ήταν τρίτη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 του 2-15 ενώ το 2015 τερμάτισε στην 5η θέση στα 10.000 μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου. Η ασημακοπούλου βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ στην απόσταση, στην πρώτη της συμμετοχή στη συγκεκριμένη διαδρομή.

Δεύτερη στο πανελλήνιο πρωτάθλημα και τρίτη στην γενική κατάταξη ήταν η Ειρήνη-Ρια Μιχαλά (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) με 1.21.07 στο ντεμπούτο της στην απόσταση και τρίτη η Μοσχούλα Μανούσου (ΑΟ Μυκόνου) με 1.21.35.